Dolgu, botox, peeling

Çizgi Kırışık Düzeltme Yok Etme Kaybetme Giderme Dolgu, Botoks, Peeling (Filling, Botox, Peeling)

Kırışıklıklar, zamanın mirasıdır. Yaşlanma doğal bir süreçtir. Durdurulamaz fakat geciktirilebilir. Genetik miras yaşlanmayı belirlemede etkilidir. Stres, sigara, kirli hava, sağlıksız beslenme, uykusuzluk ve düzensiz yaşam yaşlanmayı hızlandırır.

Cilt yaşın aynasıdır. Olduğunuzdan yaşlı ya da genç gösterebilir. Cilt bakımı ve güneşten korunma ile daha uzun süre genç görünmek mümkündür.

Yaşlanmayla deri elastikiyetini yitirir. Alttaki kaslarının hareketi ile derideki çizgiler derinleşir. Cilt altı destek ve yağ dokuları erir. Deride gevşeme olur. Yer çekiminin etkisiyle sarkar. Yaşlı ve yorgun yorgun bir görünüm verir.

Dolgu Maddeleri

Bugün sık olarak kullanılan dolgu maddeleri değişik oranlarda hyaluronik asit içerir. Hyalüronik asit derinin yapısında bol miktarda bulunan doğal bir maddedir. Deriye destek olarak sağlıklı ve canlı bir görünüm verir.

Hyalüronik asit, biyolojik olarak eriyen kollajen gibi diğer dolgu maddelerine kıyasla hayvansal kaynaklı değildir. Bu nedenle, test gerektirmeden güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Hyaluronik asidin su bağlama özelliği eşsizdir. Moleküller çözüldüğünde bile suya dönüşür. Hyaluronik asit vücuttan hiçbir iz bırakmadan doğal yollarla ayrılır.

Cildin hasarlı üst kısmının kimyasal maddelerle soyulması işlemidir. Kullanılan değişik kimyasal maddelere göre yüzeyel, orta ve derin peeling yapılabilmektedir. Bu şekilde cilt daha parlak, temiz ve genç bir görünümü kazanır.

Kimyasal Peeling

Günümüzde en çok glikolik, laktik ve meyve asitlerini içeren “Alfa Hidroksi Asitleri” (AHA) tercih edilir. AHA, meyvelerden elde edilen doğal asittir ve yüzeyel peeling maddesi olarak kullanılır. TCA (trikloroasetik asit) ile orta derinlikte, Fenol ile daha derin peeling yapılır.

Kullanım Alanları:

-Akne (sivilce) tedavisi

-Akne izlerinin (skar) tedavisi

-Ciltte güneş ve yaşa bağlı oluşan lekelerin tedavisi

-Ciltteki gözeneklerin azaltılması

-Eldeki güneş ve yaşlılık lekeleri

-Kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesi

Peeling; gebelere, uygulama bölgesinde uçuk ve açık yarası olanlara uygulanmaz.

Peeling tedavisi nasıl yapılır: İşlem öncesinde cilt temizlenir. Peeling solüsyonu uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra ciltten uzaklaştırılır. Daha sonra cilt temizlenir ve yoğun bir nemlendirici ve güneş koruyucu sürülerek işlem tamamlanır. Uygulama süresi, ortalama olarak 5-10 dakika kadardır. Kimyasal Peeling, 1-3 hafta aralarla 6-8 seans yapılabilir.

Botoks (Botox)

Botoks uygulamasında kullanılan madde bakteriden (clostridium botulinum) elde edilen bir proteindir. Uygulanan bölgedeki kasin görevini geçici olarak azaltir veya durdurur. Kas kasılamayınca üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Böylece cilt kendini toparlama fırsatı bulur.

Botoksun Kullanım Alanları:

-Alındaki yatay çizgiler -Kaşlar arasındaki çizgi ve kırışıklıklar

-Kaş kaldırılması

-Göz yan taraflarınındaki çizgiler ve kırışıklıklar (kaz ayağı çizgileri)

-Alt göz kapağındaki çizgiler

-Kısık göz şikayetinin düzeltilmesi

-Burun köküne yakın yatay çizgiler

-Burun ucunun kaldırılması

-Gülerken üst dişetinin görünmesi

-Üst ve alt dudaktaki dikey çizgiler

-Dudak köşelerinin yukarıya kaldırılması

-Alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgi

-Çenedeki çakıl taşı görünümünün giderilmesi ve cene cildinin daha pürüzsüz hale getirilmesi

-Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi

-Avuc içi, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terlemenin tedavisi için botoks kullanılabilir.

Botoks maddesi çok ince uçlu özel iğneler ile birkaç noktadan cilt altı ve kas içine enjekte edilir. Uygulama esnasında hastayı rahatsız eden bir ağrı şikayeti oluşmaz. Arı sokmasına benzer hafif bir sızlama hissi olabilir. Tüm uygulama 10 dakika kadar sürer.

Botoksun etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar. Bu etki 3-4 ay devam eder. Uygulama sayısı arttıkça etki 8-10 ay kadar sürebilir.

Botoks 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde botoksun hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı botoks tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Botoks, bu konuda eğitim almış uzman doktorlar tarafından uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi taktirde , hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi problemler ortaya çıkabilir. Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir.

Botoks uygulaması bırakıldığı zaman kırışıklıklar yavaş yavaş eski haline döner. Daha iyi durumda da kalabilir.

Botoks uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir ve her türlü makyaj ürünü kullanılabilir.

Botoks uygulamasından sonra, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalıdır. Makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Yine iki gün için aerobik, step gibi egzersizlere ve vücudu yoracak programlara ara verilmelidir.

info@medigosaglik.com