Yağ aldırma

Yağ Alma, Estetik Vücut Şekillendirme Ameliyatı, Yağ Aldırma, Liposakşın (Liposuction)

Şişmanlık kader değil bir seçim meselesidir. Oldukça yaygın bir sağlık ve estetik problemdir. Fazladan taşınan her kilo bütün vücut sistemleri için yük oluşturur, sağlığımızı ve yaşam kalitemizi bozar. Psikoloijk ve sosyal sorunlara sebep olur.

Vücudumuzdaki yağ hücre sayısı sabittir. Fakat hacmi artabilir, bu da kilo artışına neden olur. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi kilo alıp vermeyi etkiler.

Fazla kilolar, uygun bir diyet ve egzersizle verilebilir. Diyet ve egzersize rağmen erimeyen inatçı yağ birikimleri olabilir. Basenler, karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz dirençli bölgelerdir. Bu fazla yağlar dışardan müdahale ile alınabilir veya eritilebilir.

Liposakşın (liposuction) vakumla fazla yağların alınmasıdır. Vücut konturlarının düzeltilmesi (bodycontouring), yağların şekillendirilmesi (liposhaping), vücut şekillendirilmesi (bodyshaping), vücudun artistik heykeltıraşlığı (bodysculpturing) terimlerinin tümü aynı anlamı taşımakta olup, hepsi yağların emilmesine esasına dayanır. Bunlar bir zayıflama yöntemi değildir. Vücut şeklini düzeltme işlemidir.

Lokal (uyanık ve ağrısız) ve genel (uyutulursunuz ve ağrısız)anestezi ile yapılabilir. Zamanla solup belirsizleşen 3-5 mm’lik birkaç mini kesi yapılır ve ince kanüllerle fazla yağlar alınır.

Ameliyattan sonra, ilk günler, ilaçla kontrol edilebilen hafif bir ağrı olabilir. Bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. İlk hafta azalıp kaybolan hafif şişlik ve morluk olabilir. Üç altı hafta özel bir korse giyilir.

Yağ Eritme, Lipolizis, Lipoliz, Ameliyasız Vücut Şekillendirme Yöntemi (Lipolysis)

Şişmanlık kader değil bir seçim meselesidir. Oldukça yaygın bir sağlık ve estetik problemdir. Fazladan taşınan her kilo bütün vücut sistemleri için yük oluşturur, sağlığımızı ve yaşam kalitemizi bozar. Psikoloijk ve sosyal sorunlara sebep olur. Vücudumuzdaki yağ hücre sayısı sabittir. Fakat hacmi artabilir bu da kilo artışına neden olur. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi kilo alıp vermeyi etkiler. Fazla kilolar, uygun bir diyet ve egzersizle verilebilir. Diyet ve egzersize rağmen erimeyen inatçı yağ birikimleri olabilir. Basenler, karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz dirençli bölgelerdir. Bu fazla yağlar dışardan müdahale ile alınabilir veya eritilebilir. Lipolizis (lipolysis), vücutta birikmiş yağların enjeksiyon yoluyla eritilmesidir. Bunun için soya fasulyesinden elde edilen fosfatidilkolin (PCH) adlı bir madde kullanılır. Vücutta da yapılan bu madde yağ yıkımını artırır. Eriyen yağlar doğal fizyolojik yollarla atılır.

İşlem 6-8 hafta aralarla 2-4 seans olarak uygulanır. Uygulanan bölgede birkaç günde kaybolan kızarıklık, şişlik, hafif bir ağrı ve bazen morluk görülebilir.

Lipoliz enjeksiyonları faza kiloları vermek için yeni ve harika bir yöntem değildir. Lipsakşın gibi cerrahi uygulamarın da alternatifi değildir.

Lipoliz, diyet ve egzersizle eritilemeyen; gıdık, yanak, sırt, sellülit, popo, basen, uyluk, bacak, kollar ve vücuttaki diğer bölgesel yağ birikimlerini eritmek için kullanılabilir. Estetik Cerrahi müdahaleden korkanlar için ikinci bir seçim olarak denenebilir. Liposakşın ve lipoliz gibi yöntemlerinin birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bazen bunları birlikte kullanmak gerekebilir. Estetik Doktorunuz sizi bu konuda en iyi sonuç için yönlendirecektir.

Cilt Deri Gençleştirme, Cilt Deri Yenileme (Skin Rejuvenation, Skin Resurfacing)

Cilt yaşın aynasıdır. Olduğunuzdan yaşlı ya da genç gösterebilir. Stres, sigara, kirli hava, sağlıksız beslenme, uykusuzluk ve düzensiz yaşam cilt yaşlanmasını hızlandırır. Bunlar hayatın gerçekleridir. Cilt bakımı ve güneşten korunma ile daha uzun süre genç görünmek mümkündür.

Yıpranmış ve bozuk ciltler soyma işlemleri ile yenilenip gençleştirilebilir. Cilt yenileme mekanik (dermabrazyon), kimyasal (peeling) ve lazer ile yapılabilir. İhtiyaca göre biri seçilebilir.

Peeling, fenol (pek kullanılmıyor) ve glikolik asit (doğal meyve asididir) ile yapılabilir. Glikolik asit peeling, cildin yüzeysel tabakasını soyarak temizler. Anestezi gerekmez. Cilt lekeleri, ince kırışıklıklar ve sivilcede etkilidir. Cildi yenileyerek taze ve pürüzsüz yapar. Daha genç bir görünüm verir.

Dermabrazyonda cildin üst tabakaları aletlerle kontrollü olarak soyulur. İhtiyaca göre lokal veya genel anestezi seçilebilir. Derin akne izleri ve yaralanmaya bağlı yüzey düzensizliklerinde daha etkilidir. Alanın genişliğine göre bir kaç dakikadan bir saate kadar sürebilir. Uygulama sonrası genellikle rahat geçer. Hafif yanma hissi olabilir. Aynı gün eve gidebilirsiniz.

Cilt yenileme için en çok karbondioksit ve erbium yag lazerler kullanılır. Bunlar deride yüzeysel ve kontrollü yanık oluştururlar. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Alanın genişliğine göre bir kaç dakikadan bir saate kadar sürebilir. Uygulama sonrası genellikle rahat geçer. Biraz gerilim ve hafif yanma hissi olabilir. Aynı gün eve gidebilirsiniz.

İlk hafta geçen hafif bir şişlik ve birkaç hafta sürebilen kızarıklık beklenen durumlardır. On gün sonra makyaj yapıp işinize dönebilirsiniz.

Daha taze ve pürüzsüz bir cilt için birkaç ay beklemeniz gerekebilir. Cildinizi 3-6 ay korucu kremlerle güneşten korumalısınız.

Yaşlanma durdurulamaz bir süreçtir. Bu yüzden elde edilen bu tazelik ve gençlik kalıcı değildir. Oluştuklarında işlem tekrarlanabilir.

info@medigosaglik.com